Székfoglaló, száz székkel

MOME munkákból nyílik kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban

A szék attribútuma, hogy ülni lehet rajta. Vagy mégsem? A Magyar Nemzeti Múzeumban október 12-én megnyílik egy kiállítás, amely a fentiek átgondolására készteti a szemlélőt. A Design Hét keretében megrendezett izgalmas tárlaton 100 szék 30 év távlatában címmel a MOME Építészeti Intézete állítja ki a legendás Székátírás tárgy hallgatói által az elmúlt három évtizedben összerakott kísérleti székmetamorfózisokat.

Száz szék foglalja el hamarosan a Magyar Nemzeti Múzeum Pulszky termét, de nem az idei bútorbeszerzés eredményeként. A 100 szék 30 év távlatában című MOME építészképzésén készült tárgyakat bemutató október 12-én nyíló kiállításon minden szék egyedi, mert mindegyik egy-egy iparművészeti alkotás, az emberi elme fürgeségének és leleményességének lenyomata. A kiállítást Prof. Turányi Gábor DLA, építész, az MMA és a SzIMA rendes tagja nyitja meg.

A MOME építészeti képzésének tantervében 30 éve létezik egy olyan kreatív tervezési tárgy a tanulmányok elején, amelyet csak Székátírás néven emlegetnek. A foglalkozás során a hallgatók behoznak egy tetszőleges széket - akár egy lomtalanításon talált példányt-, melyet az órákon alkatrészeire szednek, és újra összeraknak. Az újrafogalmazás során nem csak új alakot, de új értelmet, egyedi mondanivalót is nyer a bútor, az alkotó privát értelmezése szerint. Az eredmény vagy szék marad, vagy nem, az ülésre való alkalmasság már nem alapfeltétel.

A székbe fojtott önkifejezés eredményei olykor meghökkentő formáikkal, gondolatiságukkal és oktatási jelentőségükkel is meghatározó élményt nyújtanak a látogatóknak az október 13-22-ig látogatható kiállításon, mely a Nemzeti Múzeum nyitva tartási idejében, a Múzeum állandó kiállításokra szóló belépőjegyének megváltásával látogatható.

A program a Design Hét Budapest / Budapest Design Week eseménysorozat hivatalos része.

 

Borítókép forrása: Magyar Nemzeti Múzeum

Juhász Réka